Czy Twój dostawca Internetu zapewnia parametry łącza zgodnie z umową? Sprawdź ping, prędkość pobierania (download) i wysyłania (upload) danych za pomocą tego narzędzia.

Jak wybrać Internet?

Prawdopodobnie prędzej czy później każdy z nas stanie przed wyborem dostawcy Internetu. W dzisiejszych czasach brak dostępu do sieci jest dość dużym utrudnieniem dla wielu osób w znalezieniu się w szybko zmieniającej się rzeczywistości. Jak wybrać najlepszego dla siebie? Czym się kierować podczas wyboru? Czego unikać? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania bazując na doświadczeniach własnych, kolegów z branży oraz zupełnie niezwiązanych z tematem osób (tzw. ankietowanych z serwisu Speedtest.pl).


Po co mi Internet? To podstawowe pytanie, na które należy odpowiedzieć przed rozpoczęciem poszukiwań. Jeśli nie jesteś wymagającym użytkownikiem i korzystasz z sieci do przeglądania stron WWW, obsługi poczty elektronicznej i komunikatorów to prawdopodobnie oferta każdego operatora będzie dla Ciebie wystarczająca. Jeśli potrzebujesz rozwiązania mobilnego, które będzie można zabrać wraz ze swoim laptopem w podróż to oferty sieci komórkowych są dla Ciebie. Pamiętaj tylko, że oferty te charakteryzują się naliczaniem opłat za ilość ściągniętych/wysłanych danych lub limitem ilości transmitowanych danych (to nie to samo). Dodatkowo parametry (zwłaszcza prędkości) dostępu będą uzależniony od wielu czynników np. miejsca, w którym się znajdujesz, prędkości z jaką się poruszasz itd. Dostęp mobilny przeznaczony jest dla osób, którym zależy bardziej na możliwości a mniej na jakości dostępu. Wyjątek stanowią większe aglomeracje miejskie, gdzie parametry transmisji pozwalają na wysoki komfort pracy.


Technologia dostępu (sieci stacjonarne). Jeśli tylko masz możliwość, unikaj połączeń radiowych pracujących na częstotliwości 2.4GHz zwłaszcza na obszarze miast. Jeśli musisz wybierać między połączeniami radiowymi różnych rodzajów, wybierz technologię 5.8GHz nawet jeśli wiąże się to z wyższą opłatą instalacyjną. Unikaj również radiowych połączeń satelitarnych, które charakteryzują się wysokimi kosztami utrzymania oraz bardzo dużymi opóźnieniami w transmisji. Oprócz połączeń radiowych istnieje szereg połączeń kablowych opartych o technologię DSL i sieci kablowe. Aktualnie praktycznie wszystkie prezentują ten sam poziom usług – zadowalający. Sieci światłowodowe aktualnie są w fazie szybkiego i dynamicznego rozwoju zatem prawdopodobnie w krótkim czasie będą w zasięgu dużej grupy użytkowników jednak na początku w większych miastach. Światłowód to najlepsze rozwiązanie technologiczne dostępu do Internetu.


Duży czy mały ISP? To zależy. Mniejsi (lokalni) ISP mają zazwyczaj infrastruktury sieciowe tworzone po najniższych kosztach i jakość ich usług jest kwestią dyskusyjną. Podczas wyboru małego ISP zwróć uwagę na to, w jaki sposób jego sieć podłączona jest do Internetu. Jeśli jest to technologia DSL to z dużym prawdopodobieństwem otrzymasz asymetryczny dostęp do Internetu (Download znacznie mniejszy od Uploadu) ponieważ operator musi oszczędzać pasmo wychodzące. Jeśli posiada on światłowodowe łącza zewnętrzne to jest on w stanie zagwarantować przyzwoite parametry transmisji chociaż efekt końcowy zależy od tego, w jaki sposób podłączy Ciebie do swojej sieci (patrz wyżej). Nie zaszkodzi zapytać o przepustowość łączy operatora oraz o ilość użytkowników. Niewielcy ISP rzadko dzielą się takimi informacjami wiec nie liczmy na zbyt wiele. Podczas wyboru dużego ISP oferującego dostęp w technologii kablowej, można śmiało stwierdzić, że cena i podstawowe parametry łącza (prędkość pobierania, wysyłania) powinny być podstawowymi kryteriami wyboru. Pamiętajmy również, że mali ISP są jak osiedlowe lub wiejskie sklepiki z miłą starszą panią ekspedientką, z którą wszystko (a przynajmniej dużo) da się załatwić. Zatem są bardziej elastyczni w walce o klienta z dużymi ISP.