Czy Twój dostawca Internetu zapewnia parametry łącza zgodnie z umową? Sprawdź ping, prędkość pobierania (download) i wysyłania (upload) danych za pomocą tego narzędzia.

Wiedza

Testy prędkości łącza

Testy prędkości służą przede wszystkim zweryfikowaniu parametrów Twojego łącza dostępowego do Internetu, które prawdopodobnie wykupiłeś w comiesięcznym abonamencie od jednego z wielu dostawców w Polsce lub poza. Podczas pomiarów na naszej stronie sprawdzamy dwa główne parametry opisujące dostęp do sieci.


a) Prędkość pobierania danych (ang. Download) – jest to prędkość, która charakteryzuje szybkość ściągania danych z Internetu. Jeśli jesteś szarym użytkownikiem to ta prędkość będzie miała dla Ciebie największe znaczenie gdyż określa jak szybko otworzysz stronę WWW, odbierzesz pocztę z dużymi załącznikami czy ściągniesz ulubioną muzykę w formacie mp3, która została oczywiście legalnie udostępniona w sieci poprzez jej autora.

b) Prędkość wysyłania danych (ang. Upload) – jest to prędkość, która określa jak szybko Twój komputer będzie w stanie wysyłać dane do Internetu. Ma ona znaczenie kiedy często wysyłasz pocztę z dużymi załącznikami (np. wiele zdjęć) oraz jeśli...

Sztuczki operatorów ISP

Fakt, że dostarczanie Internetu przez małych ISP (lokalnych, osiedlowych) przestało się opłacać dawno temu jest znany nie od dziś. Od dłuższego czasu musza oni rozwiązywać problemy związane z podziałem pasma dla klientów, którzy chcą coraz więcej za coraz niższą cenę. W większych aglomeracjach, gdzie królują już powoli światłowody dużych dostawców bardzo ciężko jest rozwijać stare technologie i rozwiązania. Operatorzy muszą zatem stosować rozmaite sztuczki, które pozwolą na utrzymanie usług dla klientów na określonym poziomie. Zabiegi te nie są do końca sprawiedliwe wobec użytkowników jednak są podczas normalnej pracy dla nich niezauważalne. Mali ISP bardzo chętnie korzystają z otwartych rozwiązań, opartych o systemy linuxowe, dla których praktycznie nie ma ograniczeń w kombinacjach. Poniżej kilka rozwiązań, o których żaden mały ISP nie powie nigdy głośno.


Przycinanie jednego rodzaju usług na korzyść innych. Wszyscy wiedzą, że najbardziej...

Jak wybrać Internet?

Prawdopodobnie prędzej czy później każdy z nas stanie przed wyborem dostawcy Internetu. W dzisiejszych czasach brak dostępu do sieci jest dość dużym utrudnieniem dla wielu osób w znalezieniu się w szybko zmieniającej się rzeczywistości. Jak wybrać najlepszego dla siebie? Czym się kierować podczas wyboru? Czego unikać? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania bazując na doświadczeniach własnych, kolegów z branży oraz zupełnie niezwiązanych z tematem osób (tzw. ankietowanych z serwisu Speedtest.pl).


Po co mi Internet? To podstawowe pytanie, na które należy odpowiedzieć przed rozpoczęciem poszukiwań. Jeśli nie jesteś wymagającym użytkownikiem i korzystasz z sieci do przeglądania stron WWW, obsługi poczty elektronicznej i komunikatorów to prawdopodobnie oferta każdego operatora będzie dla Ciebie wystarczająca. Jeśli potrzebujesz rozwiązania mobilnego, które będzie można zabrać wraz ze swoim laptopem w podróż to oferty sieci komórkowych są dla Ciebie....

Sieci domowe

Z uwagi na dużą dostępność urządzeń sieciowych dla użytkowników domowych oraz niskie ceny tych urządzeń, sieci domowe stały się ostatnio bardzo popularne. Sieć domową buduje się w stosunkowo prosty sposób. Wystarczy łącze, które zostanie wykupione od dostawcy Internetu, które będzie spełniało kilka parametrów:


- końcówka abonencka umożliwiająca montaż urządzenia zwanego routerem
- brak ograniczeń sieciowych w zakresie udostępniania Internetu w lokalu
- brak podobnych ograniczeń wynikających z umowy z operatorem


Zazwyczaj operator udostępnia swoim klientom jeden adres IP (prywatny lub publiczny), dzięki któremu klient ma możliwość połączenia z siecią. Idea sieci domowej to podział tego połączenia między kilka urządzeń domowych (laptop, komputer stacjonarny, konsola do gier) tak, aby każde z nich miało niezależny stały dostęp do Internetu. Urządzeniem odpowiadającym za taki podział jest router z zaimplementowanym mechanizmem NAT (ang. Network Address...